O nás

Jsme schola složená z katolické mládeže farnosti Pozořice. Spojuje nás chuť zpívat a hrát ke chvále Boží.

Historie farní scholy začíná v 70. letech minulého století, kdy naši rodiče doprovázeli hudbou a zpěvem mešní liturgii. Od té doby fungujeme prakticky nepřetržitě.

PoŠuKovSká schola, ač se to nezdá, čítá nyní celkem asi 50 členů, i když se celkové číslo stále mění. Jsme vděční za každého, kdo se k nám chce přidat s pěveckými schopnostmi, nebo posílit sekci hudebníků. Připojit se k nám mohou i ti, kteří si myslí, že neumí zpívat nebo na nic hrát. Z vlastních zkušeností můžeme říct, že většinou to není pravda. Velká část z nás není v hudbě nijak oficiálně vzdělaná a přitom se mezi námi nacházejí skvělí zpěváci a výborní kytaristé.

Nejsme profesionální sbor a ani jím být nechceme. Nemusíme zpívat všichni naprosto čistě, ani naše písničky nemusí končit ve stejném rytmu, v jakém začaly. Podstatné je, že nás to, co děláme, baví a že naší hudbou můžeme oslavovat našeho Pána. Aby to nevyznělo úplně jednostranně, na té hudební stránce se také snažíme pracovat…

Donedávna jsme byli rozdělení na mladší a starší scholu. Nicméně fakt, že většina děvčat i kluků ve „středním věku“ byla členy obou uskupení, nás tak nějak spontánně spojil dohromady. Přispěla k tomu i nedávná velká vlna svateb našich zkušenějších členů (k nimž patří i naše dlouholetá vedoucí) a jejich následný odchod do „scholového důchodu“. Jsme vždycky moc rádi, když se ve schole občas objeví.

Každý pátek školního roku v 17:00 se scházíme v místnosti příhodně nazvané zpěvárna. Trénujeme písničky na následující dětskou mši svatou. Tu pravidelně doprovázíme již několik let. Můžete nás také slyšet při velkých slavnostech, jako je například velikonoční vigilie, vánoční půlnoční mše svatá nebo naše farní pouť o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. Každoročně také zpíváme na několika svatbách a občas jsme požádáni o hudební doprovod pohřebních obřadů. Díky našim mladým manželům přibývá (a doufám, že nadále bude přibývat) příležitostí přivítat naším zpěvem nové křesťany v našem farním společenství.

Alespoň jedenkrát za rok se snažíme uspořádat scholové soustředění. To (většinou) spočívá v tom, že vyjedeme na nějakou blízkou či vzdálenější faru a učíme se nové písničky, nebo oprašujeme ty staré. Vždy moc rádi vzpomínáme na velké množství nasbíraných zážitků.

Před nějakou dobou jsme se rozhodli nahrát alespoň některé písničky ve větší kvalitě. Z nich vzešlo první CD PoŠuKovSké scholy. Jeho název se skládá z prvních třech slov jedné naší oblíbené písničky – Pánu ať zní… Nedávno jsme nahrávali písničky na druhé CD, tentokrát vánoční, a doufáme, že bude brzy k zakoupení.

Velkou zkušeností bylo pro nás diecézní setkání mládeže v roce 2018. Byli jsme požádáni, abychom tuto akci hudebně doprovodili. Ačkoli to byla na jednu stranu asi nejnáročnější zkouška, kterou jsme jako schola prošli, zároveň to byla pro naše amatérské vesnické uskupení velká příležitost a pocta.